FAQ

Moja córka (4,5 l) dostała skierowanie do alergologa, gdyż na skórze pojawiła się swędząca wysypka (nasilająca sie w nocy) głównie na plecach, brzuchu, rączkąch, kostkach nóg, za uszami (pekające ropiejące małzowiny uszne). Czy takie objawy kwalifikuja córke do testów? Jesli tak to jakich ?

Możliwe jest, że opisane zmiany mogą mieć związek z alergią. Potwierdzić to powinna konsultacja z lekarzem alergologiem. Można w takim przypadku zrobić skórne testy z alergenami pokarmowymi, ale alergia potwierdza się w ten sposób tylko w 50% (tylko ok. 50% jest uwarunkowana tym mechanizmem, więc test może być ujemny mimo alergii). Podobną wiarygodność mają testy z krwi (IgE swoiste). U dziecka starszego, u którego obserwowany jest nawrót alergii, może ona wiązać się z dodatkami do żywności (barwniki, środki konserwujące) – nie ma testów z tymi alergenami. W związku z tymi ograniczeniami – nie wszystkie alergeny mamy w testach, test może być ujemny mimo alergii - najlepsza metoda to eliminacja wybranych (podejrzanych) produktów na ok. 2 tygodnie, a następnie wprowadzanie pojedynczo do diety co 10-14 dni. Może nie być dużej poprawy po 2 tygodniach diety, choć złagodzenie być powinno. Natomiast musi nastąpić pogorszenie po wprowadzeniu do diety składnika, który szkodzi. Można też zrobić test skórny z roztoczami (alergen wziewny – tu wiarygodność testu jest wysoka) – one również mogą być przyczyną zaostrzeń skóry. Zapraszam z córką do Poradni, myślę, że córka powinna być pod opieką alergologa.

Czy ujemny test z mlekiem krowim oznacza, że dziecko nie ma alergii na mleko?

Nie, w ok 50% test skórny z mlekiem krowim i test z krwi (IgE swoiste) jest ujemny mimo, że dziecko ma alergię. Przy podejrzeniu alergii pokarmowej należy podejrzany produkt wyeliminować z diety i ocenić czy jest poprawa.

Czy przed testami pacjent powinien odstawić wszystkie leki?

Pacjent nie powinien brac leków przeciwhistaminowych przed testami i powinien być zdrowy. U osób chorych na astmę nie należy odstawiać leków wziewnych ani antyleukotrienowych (montelukast).

Czy testy skórne można zrobić o dowolnej porze roku?

Można, jeżeli pacjent nie ma objawów alergii i z wywiadu nie wynika, że jest uczulony na pyłki. Jeżeli jest takie podejrzenie – nie wykonuje się testów w okresie pylenia.

Odpowiedzi udzieli jeden z naszych specjalistów w najbliższym możliwym terminie (do 5 dni). Twoje pytanie wraz z odpowiedzią może zostać opublikowane na naszej stronie w sekcji FAQ. Wcześniej zostanie przeredagowane w taki sposób, by cała treść pozostała anonimowa.

zadaj pytanie
Zadaj pytanie