Pierwsza wizyta…
Konsultacja pierwszorazowa jest nieco dłuższym spotkaniem, które pozwala lekarzowi poznać Pacjenta. W poradniach ALERGO-MED często już podczas tej wizyty można przeprowadzić badania diagnostyczne.
W czasie pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad. Pyta o dolegliwości Pacjenta i podejrzenia związane z alergią, ale także o ewentualne dolegliwości alergologiczne w najbliższej rodzinie. Często lekarz zadaje również pytania związane ze zwyczajami żywieniowymi lub omawia przyzwyczajenia, zachowania Pacjenta związane bezpośrednio z zaobserwowaniem występowania objawów alergii. Przebieg rozmowy zależy od rodzaju choroby podejrzewanej u Pacjenta.
Po rozmowie i badaniu fizykalnym, lekarz może zlecić badania diagnostyczne, takie jak testy z krwi (IgE swoiste) lub testy skórne, czy kontaktowe, które opisujemy krótko poniżej.
O czym warto pamiętać przed konsultacją?
Jeśli w ramach planowanej wizyty chcemy wykonać dodatkowe badania, warto się do tego przygotować. W przypadku testów skórnych istotne jest, aby na 10-14 dni przed wizytą pacjent nie otrzymywał leków przeciwhistaminowych. Warto również pamiętać, że testów skórnych nie wykonuje się:
W przypadku wystąpienia jednej z powyższych okoliczności, warto zadzwonić do naszej poradni i upewnić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie odłożenie terminu wizyty tak, by badanie mogło zostać wykonane. bez przeszkód.
Testy kontaktowe wykonuje się, gdy temperatura otoczenia nie jest zbyt wysoka (unikamy wykonywania ich latem). Tu również istotne jest odstawienie leków przeciwhistaminowych na 10-14 dni przed badaniem, a także odpowiedni ubiór w dniu wizyty – należy ubrać się w coś luźnego, nie przylegającego do powierzchni pleców. Trzeba również odpowiednio zarezerwować czas, ponieważ w poradni trzeba pojawić się na kolejne odczyty po 48, 72 i/lub 96 godzinach, a także po 7 dniach od założenia testów.
Pierwsza konsultacja to około 20-30 minut rozmowy z lekarzem, ale trzeba brać pod uwagę czas na ewentualne badania diagnostyczne, dlatego warto zarezerwować sobie nawet 1,5 h. Kolejne konsultacje są krótsze i z reguły zajmują około 15 minut, chyba, że ponownie zaplanowane są dodatkowe badania.
Na czym polegają testy skórne?
Testy skórne wykonujemy przy podejrzeniu alergii wziewnej lub pokarmowej, aby wykryć czynnik wywołujący objawy. Alergeny wybiera lekarz na podstawie wywiadu i badania pacjenta. Testy wykonywane są przez panie pielęgniarki. Na przedramię nanosi się kropelki różnych zawiesin zawierających alergeny oraz kropelki z kontrola dodatnią i ujemną. Następnie delikatnie nakłuwany jest naskórek. Test odczytywany jest po 15 minutach. Wynik testu interpretuje lekarz.
A czym są testy kontaktowe?
Testy kontaktowe (płatkowe) to badanie, które wykonujemy przy podejrzeniu alergii kontaktowej. Test wykonuje się na skórze pleców. Pielęgniarka nakłada na specjalny plaster alergeny w postaci pasty. Plaster nakleja się na 48 godzin na skórę na plecach pacjenta. Skóra musi być sucha i czysta, pozbawiona owłosienia. Po raz kolejny sprawdza się odczyn (stan skóry pleców) po 72 i/lub 96 godzinach oraz po 7 dniach od naklejenia alergenu – niektóre substancje dają w miejscu kontaktu ze skórą opóźnioną reakcję alergiczną. Przez okres 48 godzin, kiedy na skórze pleców naklejone są plastry, pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku, przebywania w zbyt ciepłych pomieszczeniach, nie powinno się także brać prysznica, żeby nie zamoczyć plastrów wodą.
Spirometria
To badanie, które jest bardzo ważnym narzędziem w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W ALERGO-MED wykonujemy je korzystając ze spirometrów LUNG TEST 1000 i LUNG TEST BASIC. Badanie wykonuje się siedząc. Wargami należy objąć ustnik spirometru i postępować według poleceń osoby wykonującej badanie. Początkowo należy oddychać spokojnie. Następnie trzeba wykonać maksymalnie głęboki oddech i jak najmocniejszy wydech. Najczęściej trudność pacjentom sprawia długi wydech (wrażenie pustych płuc i braku powietrza) ale przerwać wydech powinno się dopiero na znak przeprowadzającego badanie. Wynik spirometrii ocenia lekarz.
…i co dalej?
Będąc pod opieką lekarza alergologa w naszych poradniach, można zapisać się na wizyty kontrolne lub umówić się na kolejne badania w terminach ustalonych z lekarzem.
Istnieje również możliwość skorzystania z telekonsultacji, zarówno w sprawie kończących się leków,
jak i po prostu konsultacji zdalnej, ze względu ograniczenie liczby wizyt na miejscu w czasie pandemii.
lek. med.Romana Borkowska
Lekarz pediatra, specjalista pulmonolog i alergolog
Dyrektor Poradni
dr hab. n. med.Marta Dąbrowska
Specjalista chorób wewnętrznych, pulmonologii i alergologii
dr n. med.Anna Dagmara Bareła-Malczewska
Lekarz internista, specjalista alergolog